top of page

(Photo) ACS Poli obÈ›ine doar un punct pe teren propriu în primul meci oficial din 2017 cu Gaz Metan

ACS Poli TimiÈ™oara a remizat cu Gaz Metan MediaÈ™ în ultimul meci al rundei 22 Ligii 1 Orange. După o primă repriză în care medieÈ™enii au dominat, poli revine după pauză, când Rugasevic îÈ™i lasă echipa în 10 È™i Doman înscrie pentru bănățeni. Bucuria golului nu a durat mult, o neatenÈ›ie în apărare a făcut ca tabela să arate la finalul partidei scorul de 1-1.

Începutul meciului îi găseÈ™te pe elevii lui Cristi Pustai în atac; Straton reuÈ™eÈ™te să prindă È™utul de la 22 de metri al lui Trtovac. Câteva minute mai târziu Croitoru execută cornerul, mingea este respinsă de PleÈ™ca până la Șeroni, dar viteza de reacÈ›ie a acestuia a lipsit. Urmează o serie de ocazii ale oaspeÈ›ilor, în minutul 17. Eric execută o lovitură liberă care este deviată de zid, însă Straton respinge balonul de sub transversală. După o perioadă de luptă la mijlocul terenului poli are o ocazie mare de a înscrie: Croitoru execută cornerul, mingea ajunge la StrăuÈ› care deviază cu capul în colÈ›ul lung până la Drăghici care ratează. Finalul primei reprize este mai liniÈ™tit, unde nu s-au înregistrat ocazii de marca. AÈ™adar, tabela rămâne neschimbată la pauză.

În repriza a doua, oaspeÈ›ii ies mai hotărâÈ›i de la vestiare. Prima ocazie periculoasă le aparÈ›ine celor de la Gaz Metan în minutul 49, când Eric profită de o greÈ™eală a apărării È™i È™utează spre colÈ›ul lung. Straton respinge puÈ›in pe lângă bară. Un moment tensionat al meciului a fost la faultul lui Rugasevic asupra lui Artean. Arbitrul îi acordă al doilea cartonaÈ™ galben, lăsând echipa în 10 oameni. Bănățenii profită de omul în plus: Artean îl lansează perfect pe Doman care păcăleÈ™te apărarea MediaÈ™ului, preia mingea în careu lateral È™i îl învinge pe PleÈ™a. Avantajul de pe tabelă nu a durat mult, apărarea gazdelor face o gafă imensă È™i îi oferă prilejul lui Buziuc de a-È™i readuce în joc echipa în minutul 76. Ardelenii presează È™i încearcă să răstoarne situaÈ›ia. În minutul 79 meciul putea fi trecut în contul elevilor lui Pustai, când bara a tremurat la È™utul lui Munteanu, scăpat singur spre poarta lui Straton. Astfel, cele două echipe îÈ™i împart punctele.