top of page

Poli irosește șansa de a se desprinde de Voluntari în clasament

Capitolul la care Poli nu poate fi întrecută este clar să-și dea singură cu bâta-n baltă. După un meci în care am avut de toate, de la goluri, ocazii monumentale, o eliminare, un joc foarte bun practicat aproximativ 60 de minute de noi, până la jocul execrabil din prelungiri, care ne-a taxat, am ratat ocazia de a ne desprinde de Voluntari.

Mă pregăteam de un articol în care aveam să laud dăruința cu care am jucat până în minutul 90 și modul în care Florin Marin a pregătit meciul, dar schimbările făcute să fie făcute ( că de! am dat niște bani pe ei, trebuie să-i punem să joace așa puțin) și retragerea din minutele de prelungire care au dus la haosul creat pe teren, m-au pus din nou în fața unuia în care îmi exprim nemulțumirile de suporter.

Debutul meciului nu îmi spunea prea multe, decât faptul că CFR-ul era peste noi și era posibil ca o nouă înfrângere să fie înregistrată. Dar în minutul 8, Llorente oferă o pasă în adâncime lui Elek care preia cu un fundaș în preajma sa și îl servește pe Ovidiu Popescu care prinde un șut puternic la poarta clujenilor. Apoi urmează o serie de ocazii de partea noastră și încet, încet preluăm controlul partidei. În minutul 42, Elek este faultat în careu și Balaj dictează lovitură de la 11 metri, executată și transformată de Zicu și tabela arăta 2-0 la pauză.

Am crezut că în repriza a 2-a echipa se va retrage, așa cum se întâmplă mereu, dar am rămas surprinsă când am văzut că în continuare ataca și era peste Cluj. Asta o spune și numărul de ocazii care am continuat să-l avem și golul anulat al lui Zicu, unul care ar fi ieșit foarte spectaculos. După minutul 60-65 am început să o lăsăm mai moale chiar dacă jucam cu un om în plus .. cu schimbările efectuate de antrenor jucam noi cu oameni în minus. Pe cât de bine a fost pregătit acest meci, pe atât de neinspirate au fost schimbările și tactica abordată în ultimele minute, care ne-au îngropat.

Și uite așa Poli pierde ÎNCĂ 2 puncte mari și oferă celor de la Cfr un punct mare, deși am fi meritat pe deplin victoria în această seară.

Continuăm să ne fie frică. Și singurul adversar în lupta pentru menținerea în prima ligă suntem noi. Ne batem cu noi și ne batem pe noi.

Este incredibil cum reuÈ™im de fiecare dată să stricăm ceea ce realizăm.  Cum continuăm să ne folosim de aceeaÈ™i strategie la fiecare meci, ca mai apoi să pierdem puncte preÈ›ioase. Câte victorii ar fi trebuit să avem în cont, dar acum suferim pentru că aÈ™a ne place nouă .. să trăim întotdeauna periculos. Conducerea! Nu aveÈ›i nimic de spus ? Acum toÈ›i vă ascundeÈ›i È™i nu vă asumaÈ›i faptele, dar cine să o facă pentru voi ? Am arătat astăzi că ne putem menÈ›ine pe prima scenă fotbalistică, dar un singur moment de relaxare a schimbat totul ... pentru că fotbalul se joacă până la fluierul final al arbitrului!

Echipele de start

Poli Timișoara: Strauss - Belu, Scutaru, Torres, Dan Popescu - Llorente, Melinte - O. Popescu, Zicu, Javi - Elek

Rezerve: Smaranda, Bocșan, Doman, Pedro Henrique, Suarez, Jenkins, Pisas

Schimbări: Jenkis pentru Scutaru